Przejdź do głównej zawartości

Niedoczynność tarczycy

Kiedy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów mówimy o jej niedoczynności. Objawy niedoczynności tarczycy również są dosyć charakterystyczne (występuje cały zespół objawów), ale bardzo łatwe do zbagatelizowania i, szczególnie w późniejszym wieku, aż nadto łatwo zaliczane są do dolegliwości związanych ze starzeniem.
Gdy tarczyca produkuje za mało hormonów u osób chorych pojawiają się objawy takie jak wyraźne spowolnienie motoryki i osłabienie procesów intelektualnych, nadmierna senność, suchość skóry i niemal stale odczuwane uczucie zimna. W niedoczynności pojawia się też wypadanie włosów, spowolnienie metabolizmu połączone z przybieraniem na wadze i to niezależnie od diety, charakterystyczne są też zaparcia i obrzęki twarzy. Jeśli tarczyca zachoruje w okresie wzrastania (dzieci, młodzież) charakterystycznym objawem niedoczynności jest spowolnienie rozwoju.
Niedoczynność diagnozuje się przy pomocy badań na obecność hormonów we krwi. Osoby z niedoczynnością mają za niskie, w stosunku do standardowego, stężenie poziomu wolnej tyroksyny (oznaczenie fT4) oraz za wysokie, w stosunku do normy, stężenie TSH.

Komu zagraża niedoczynność?


Najbardziej zagrożone są kobiety, bo ze statystyk wynika, że niedoczynność pięciokrotnie częściej notuje się u kobiet. Wśród osób dorosłych jest to choroba, którą diagnozuje się u ok. 5 do 7% pań i u 1% panów. Z wiekiem ryzyko pojawienia się niedoczynności gwałtownie wzrasta, jednak choroba bywa też chorobą dzieci i ludzi młodych.

Subkliniczna niedoczynność tarczycy


Subkliniczna niedoczynność tarczycy to inaczej niedoczynność utajona. Nazwa wiernie oddaje charakter choroby, w której przebiegu pojawiają się objawy ogólnoustrojowe ciężkie do jednoznacznego zdiagnozowania bez szczegółowych badań. Są to objawy takie jak wolniejszy przebieg procesów intelektualnych, problemy z pamięcią i koncentracją, zmęczenie, senność i stany depresyjne. Objawy te nie są jeszcze bezpośrednim efektem zmniejszenia poziomu hormonów we krwi, wynikają raczej z podniesienia poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. W związku z tym pacjenci z niedoczynnością stają się znacznie bardziej podatni na choroby układu naczyniowego i krwionośnego. Gdy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej i zawału serca wzrastają i to dosyć drastycznie.
Na baczności powinny się mieć panie w wieku rozrodczym, ponieważ u nich niedoczynność może nie objawiać się nawet takimi 'niedogodnościami', za to jest jedną z przyczyn z powodu których pojawiają się problemy z zajściem w ciążę, a jeżeli już się to uda niesprawna tarczyca matki wpływa na rozwój dziecka. Dzieci matek z chorą, nieleczoną tarczycą są narażone na wady rozwojowe, szczególnie na niedorozwój umysłowy.

Rozpoznanie choroby i leczenie tarczycy



Podobnie jak w przypadku nadczynności tak i w niedoczynności tarczycy i w jej leczeniu ogromną rolę odgrywa czas. Im krócej trwają niedobory hormonów tj. im wcześniej podjęte zostanie leczenie tym lepiej, bo objawy nie ulegną aż takiemu nasileniu jak w niedoczynności nieleczonej.
Wczesne rozpoznanie niedoczynności odgrywa ogromną rolę zwłaszcza u kobiet, które zostaną matkami. Odpowiednio dobrane leczenie jest w stanie zapobiec wadom rozwojowym płodu.

Leczenie niedoczynności tarczycy


W leczeniu niedoczynności tarczycy wykorzystuje się głównie leczenie substytucyjne tj. uzupełniające niedobory hormonów poprzez dostarczenie organizmowi ich substytutów. W tym celu zaleca się doustne przyjmowanie preparatów l-tyroksyny. Taka kuracja poprawia nastrój pacjentów, obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, a przede wszystkim zapobiega wadom rozwojowym u dzieci.

O czym jeszcze należy wiedzieć?



Utajona niedoczynność tarczycy jest chorobą notowaną znacznie częściej od pełnoobjawowej niedoczynności. Problem pojawia się mniej więcej u 5% społeczeństwa, ale już po 60 roku życia na niedoczynność cierpi już 20% osób, po siedemdziesiątym czwartym roku życia choruje już co piąta kobieta i co szósty mężczyzna. Wraz z wiekiem odsetek ten wzrasta więc w sposób drastyczny.

Przyczyny niedoczynności tarczycy



Nie ma jednej przyczyny, zwłaszcza że za niedoczynność mogą być odpowiedzialne też inne gruczoły. Nie mniej jednak u osób chorych na pierwotną niedoczynność tarczycy stwierdza się:
- chorobę Hashimoto,
- zapalenie tarczycy
- chorobę de Quervaine'a.
U podłoża tej choroby leżą też przyczyny związane z przebytymi kuracjami takimi jak strumektomia, napromieniowanie szyi, przyjmowanie tyreostatyków (wykorzystywanych w leczeniu nadczynności), inteferonu alfa bądź węglanu litu.
Inne przyczyny to:
- zmiany nowotworowe w obrębie przysadki mózgowej i podwzgórza, a nawet stany zapalne tych gruczołów,
- operacje i zabiegi ww. gruczołów,
- niedorozwój gruczołu tarczowego i zaburzenia w procesach syntezy hormonów wytwarzanych przez tarczycę - to wady wrodzone.

Czy z chorą tarczycą można żyć?



Można, a przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia można też cieszyć się dobrą formą i zdrowiem. Można też żyć bez tarczycy. W każdym wypadku konieczne jest dożywotnie przyjmowanie preparatów dostarczających organizmowi hormonów, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy niedoczynność tarczycy można leczyć naturalnie?

Witam po dłuższej przerwie. Dziś odpowiem na pytanie, które słyszę najczęściej ostatnio - czy niedoczynność tarczycy można leczyć naturalnie? Lekarzem nie jestem. Mam niedoczynność w łagodnej postaci. A mimo to nie zdecydowałabym się nigdy na pozostawienie choroby samej sobie. Owszem stosuję różne naturalne metody leczenia tarczycy, ale biorę też leki i pozostaję pod stałą opieką lekarską. Regularnie chodzę na badania kontrolne i regularnie badam krew na najważniejsze tarczycowe markery. Dlaczego niedoczynność tarczycy trzeba leczyć? Dlatego, że tarczyca jest zbyt ważnym gruczołem. Wystarczy powiedzieć, że w początkach chirurgii tarczycy wycinano ludziom całość gruczołu i wtedy ludzie "kretynieli" to taki stan, w którym człowiek jakby cofa się w rozwoju zarówno psychicznym jak i fizycznym. Ciało i umysł stają się niesprawne, nieładne, niewydajne. Człowiek funkcjonuje na bardzo zwolnionych obrotach i trudno to funkcjonowanie nazwać nawet jako takim. Przy niedoczynnej t

Czym jest Twoja tarczyca?

Tarczyca to gruczoł, czyli narząd wewnętrzny, którego zadaniem jest produkcja biologicznie aktywnych substancji nazywanych hormonami. Hormony są niezbędne każdemu z nas, bo niejako zarządzają naszym organizmem sterując jego funkcjami i regulując procesy życiowe. Bez hormonów nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Tarczyca, która znajduje się u podstawy szyi wytwarza aż trzy hormony. Są to: tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3) i kalcytonina. Ale to jeszcze nie wszystko, bo tarczyca współpracuje z dwoma innymi gruczołami tj. z podwzgórzem i przysadką mózgową. Jest to na tyle ścisła współpraca (odbywająca się na zasadzie tzw. ujemnego sprzężenia zwrotnego), że zaburzenia w wytwarzaniu hormonów przez tarczycę odbijają się momentalnie na poziomie hormonów wytwarzanych przez przysadkę i podwzgórze. De facto ten niepozorny gruczoł zarządza aż pięcioma hormonami. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie tego strategicznego gruczołu, choć większ

Nadczynność tarczycy

Ze strony tarczycy zagrażają nam dwa, biegunowo różne zespoły objawów: tarczyca może wytwarzać zbyt dużo lub zbyt mało hormonów. Oczywiście sprawa nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać, bo dysfunkcje tarczycy mają bardzo różne źródła. Nadczynność tarczycy objawia się nadmiarem hormonów, które są wydzielane do wnętrza organizmu i krążą we krwi co skutkuje pojawieniem się pewnych patologicznych objawów nadczynności. Tarczyca może wytwarzać zbyt dużo hormonów pod wpływem bardzo różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn zalicza się chorobę Graves-Basedowa, którą możnaby zaliczyć do swoistych chorób autoimmunologicznych, bo tarczyca osoby chorej zostaje pobudzona przez własny organizm (przeciwciała / autoprzeciwciała). Kolejną z przyczyn bywają gruczolaki, które zupełnie niezależnie od tarczycy i od przysadki mózgowej wytwarzają własne hormony tarczycy pozostające poza kontrolą mechanizmów zarządzających organizmem. Zdarza się też., że nadczynność tarczycy pojawia się w wyniku